Palubní batohy se stávají více a více oblíbenou alternativou pro kabinové kufry. Osobně jsem si zvykl na nošení batohu natolik, že si v současnosti nedovedu představit cestovat s něčím jiným.
Přejděme ale k samotnému batohu. S batohem CABINZERO Military jsem procestoval v létě letošního roku více jak 5 000 kilometrů po střední Asii , kdy jsem měl batoh buď na zádech nebo někde poblíž a neustále z něj vytahoval a znovu do něj vracel oblečení, hygienu, všemožnou elektroniku a pití. Měl jsem tak možnost ho testovat naplno a zjistit tak, jaké klady a zápory batoh má.
S CABINZERO do letadla
Začneme u jeho velikosti a tvaru. Jak už jsem zmiňoval, tak se jedná o batoh, který je primárně vyroben, aby sloužil jako kabinové zavazadlo. Díky tomuto záměru není příliš aerodynamicky tvarován a tvarově připomíná „hranol“. Je navržen tak, aby se do něj vešlo co nejvíce obsahu a zároveň splňoval velikostní limity pro palubní zavazadlo. Většina leteckých společností uvádí jako povolené velikosti kabinového zavazadla takto: výška 56 cm, šířka 45 cm, hloubka 25 cm . Více o povolených velikostech palubních zavazadel se dočtete ZDE. Bez problémů se tak vleze do zavazadlového prostoru v letadle nad Vaší hlavou. Některé letecké společnosti zavazadla podobného typu označují jako „Underseat luggage“ a můžete ho tím pádem dát i do prostoru pod sedalo.
Palubní batoh v praxi
Nylonový materiál se mi osvědčil. Je hodně pevný. Několikrát jsem s batohem nezacházel zrovna nejlépe. Pokládal jsem ho na zem do prašného prostředí a na kameny. I když jsem měl batoh hodně naplněný (vážil zhruba 11 kilogramů) k výraznějším oděrkám nedošlo. Jeho voděodolnost jsem bohužel nevyzkoušel, protože nám celé čtyři týdny nepršelo a brodit se s batohem v řece se mi nechtělo. Vnitřek batohu CABINZERO Vám toho kromě velkého prostoru moc nenabídne. Je tam jedna kapsa na zip – využíval jsem ji na doklady. Dále pak kapsa bez možnosti uzavření, pro kterou jsme nenašel využití a to je vše. Když se zasoustředíme na vnější kapsy, opět nám CABINZERO nenabízí žádný zázrak. Jedna velká kapsa přes celou výšku batohu je ve většině případů dostačující. Ocenil bych však minimálně ještě dvě menší kapsy po bocích batohu.
Co batohu nechybí jsou stahovací pásky . Ty jsem skvěle využil v situaci, kdy jsem do batohu natlačil poslední mikinu a čekal, že nezapnu zip. Pásy jdou lehce sepnout kvalitní plastovou přezkou a dotáhnout. Tím se batoh o pár centimetrů smrsknul. Ramenní popruhy jsou u typu Military na první pohled bytelné a dost široké. To Vám zaručí, že se Vám batoh ponese celkem pohodlně, i když má např. již zmíněných 11 kilogramů.
Pohodlí však vydrží jen krátce. Čekal jsem od batohu, že bude dost univerzální. Už po pár dnech chození v přírodě s batohem na zádech jsem ale necítil úplné pohodlí. I když jsem na tůru většinu věcí z batohu vyndal, zdál se mi na zádech trochu těžkopádný. Chci tím říct, že bych tento batoh rozhodně nevolil pro dlouhé pěší tůry. Část batohu, kterou opíráte o záda na první pohled vypadá spolehlivě, avšak u tak objemného batohu mohla být výztuha zad propracovanější a mohla lépe větrat.
Po pěti tisících kilometrech na cestách musím říct, že bych CABINZERO momentálně neměnil. Je pro mě velkou výhodou jeho prostorný interiér. Nacpu tam vše potřebné. Procestoval jsem s ním Centrální Asii a nedovedu si představit absolvovat podobnou cestu s kufrem.
Autor článku: Petr (content editor)